Jak vybrat správný typ a velikost běžeckých bot?

 

PODLE MODELU VÁZÁNÍ

Běžecké vázání NNN
Vázání od firmy Rottefella s hrazdičkou a dvěma podélnými vodícími drážkami. Vázání je vhodné pro boty značek Fischer, Alpina, Madshus a Rossignol.

Běžecké vázání SNS
Vázání od firmy Salomon s uchycením na jednu hrazdičku (SNS Profil) a pomocí dvou hrazdiček (SNS Pilot) a jednou podélnou vodící drážkou. Vázání je vhodné pro boty značek Salomon, Atomic a Botas.

 

ROZDĚLENÍ BOT PODLE BĚŽECKÉ TECHNIKY

Klasické boty na běžky 
Boty na klasickou techniku běhu jsou nízké, bez zpevněného kotníku. Díky tomu umožňují pohyb nohy v jejím maximálním rozsahu, a tím i optimální dynamiku odrazu. Ve špičce bývá klasická obuv měkčí. Je tak zajištěn ideální přenos síly z chodidla na lyži.

Skate boty na běžky
Boty na běžky jsou naopak vyšší, často se zpevněným skeletem a kloubem v oblasti kotníku. To zabraňuje vybočení nohy jiným směrem než dopředu a umožňuje jistější odraz.

Kombi boty na běžky
Většině zimních turistů postačí jedna obuv, a to kombinovaná pro oba styly jízdy. Podrážka takové boty je středně tvrdá, střih vyšší než na klasické botě a konstrukce měkčí, než má bota na skate. Některé modely mají pevné přezky nad kotníkem, jejich zapnutím nebo složením můžeme botu přizpůsobit aktuální technice jízdy.

Backcountry boty na běžky
Vyšší robustní bota vhodná pro jízdu na neupraveném terénu. Často voděodolný materiál poskytne požadovaný komfort, teplo a sucho i v hlubokém sněhu. Pevnější konstrukce boty a zesílené části chrání nohu lyžaře před zraněním i v nelítostném terénu a zajišťují potřebnou stabilitu.

 

Běžkařská bota by měla sedět na těsno, aby dobře obepínala nohu. Pokud se bude noha v botě hýbat, nebudete se moci pořádně odrazit a noha se může také odírat. Na druhou stranu bota samozřejmě nesmí nikde tlačit.