Jak vybrat správnou velikost a typ skialpinistických lyží?

DÉLKA SKIALPINISTICKÝCH LYŽÍ

Při výběru délky doporučujeme pohybovat se v rozmezí mezi výškou lyžaře minus 20 cm až po délku lyží rovnající se výšce lyžaře. Pokud si zvolíte krátké lyže, více vykrojené s menším rádiusem, můžete od nich očekávat, že budou více točivé (vynaložíte menší úsilí na vytvoření oblouku).

Skialpové lyže, které budou stejně vysoké jako vy a méně vykrojené s větším rádiusem budou více vodivé, budou snadněji držet směr jízdy hlavně ve vyšších rychlostech a budou vhodnější do traverzu. Freeride lyže mohou mít +10 cm jako je výška postavy.

 

DĚLENÍ SKIALP LYŽÍ

Závodní
Ultra lehké lyže určené pro závodní skialpinisty. Velmi jednoduše se s nimi šlape do kopce, ale díky nízké hmotnosti a vykrojení jsou hůře ovladatelné pro rekreačního skialpinistu. Techniku ​​lyžování na takových lyžích si nejdříve třeba osvojit a zvyknout si na ni. Lyže jsou dost úzké - šířka pod botou se pohybuje kolem 65mm. Materiál obvykle tvoří spojení lehkého karbonu a dřeva.

Klasické skialp lyže pro skitouring
Zlatá střední cesta skialp lyží. Poskytují výborné šlapací vlastnosti stejně jako pohodlí při lyžování různých typů terénu. Šířka skluznice pod botou se pohybuje od 70 do 90mm.

Freeride lyže
Ztěchto 3 typů, se jedná o hmotnostně nejtěžší kousky, které jsou také nejširší. Ve srovnání výšlap / sjezd jsou především uzpůsobeny tak abyste si komfortně zalyžovali v hlubokém prašanu či zledovatělém volném terénu. Šířka skluznic se pohybuje od 90mm až po skutečně obrovské desky. Šlapání do kopce je v těchto typech fyzicky náročné a obtížné, ale při sjezdu se vám takové lyže odvděčí.

 

PARAMETRY PŘI VÝBĚRU SKIALP LYŽÍ

Konstrukční materiál
Především spojení dřevěné sendvičové konstrukce a pevného materiálu typy - karbon, aramid, titanal ...

Rádius
Běžně se pohybuje v rozmezí 13 až 17 metrů. Při freeridových lyžích je to víc. Obecně se volí rádiusy do R15 metrů. Platí zde jednoduché pravidlo: snadněji uděláte delší oblouk s lyží s menším rádiusem, jak krátký oblouk s lyží, která má větší rádius. Je to důležitý faktor z hlediska bezpečnosti a ovladatelnosti lyže, hlavně pokud trénujete a preferujete přeplněné lyžařské sjezdovky, zejména během víkendů.

Rozměry
Všímejte si vykrojení lyže na špičkách, uprostřed lyže a na patkách (např. Špička: 112 mm, střed: 75 mm, patka: 100 mm) - tyto rozměry vám pomohou při výběru. Platí zde pravidlo, že čím je rozměr šířky lyže větší, tím je lyže stabilnější při sjezdu.

Délka lyží
Pro muže se doporučuje v rozmezí přibližně 165 až 180 cm; pro ženy jsou optimální délky 146 až 160 cm.

Hmotnost
Hmotnost je u každého typu skialp lyží variabilní. Hmotnost u závodních lyží je přibližně 700 gramů (1 lyže). Klasické skialp lyže jsou již o něco těžší. Tam se hmotnost pohybuje od 1300g na 1 lyži. Nejtěžší z skialp lyží jsou freeridové. Tak je větší hmotnost citelná. 1 lyže váží od 1800g a více.