Jak vybrat správnou délku a typ snowboardu ?

DÉLKA SNOWBOARDU

Délka snowboardu musí odpovídat výšce jezdce. Platí pravidlo, že snowboard by měl sahat někam mezi bradu a nos (měl by mít cca o 10-25 cm méně než je vaše výška).

Avšak správný výběr závisí i na stylu ježdění, popřípadě hmotnosti. Pokud hledáte snowboard na freeride, měl byste zvolit spíše delší variantu pro ještě lepší stabilitu a rychlost. Pokud hledáte board do parku, měli byste zvážit něco z kratších variant, ve srovnání s tím co udávají tabulky.

Tato tabulka je orientační. Pokud vážíš více než je průměr při tvé výšce, zvol raději delší variantu. Pokud méně, tak zase kratší.

PROHNUTÍ SNOWBOARDU

Dalším kritériem při výběru nové desky je také typ jeho prohnutí. Jedná se o camber, rocker, flat a různé hybridní průhyby, jako například 3D camber, double camber. O jaký typ jde poznáte nejlépe tehdy, když snowboard položíte na rovnou podlahu a podíváte se na něj z profilu. Tak uvidíte, kde je prohnutý a dotýká se země.

Camber
Toto prohnutí je vhodnou volbou pro freestyle a all-mountain jízdu. Zkušenější jezdci ocení jeho přesnou, stabilní a živou jízdu s precizní odezvou a vysokým odrazem.

Rocker
Tyto desky jsou velmi snadno ovladatelné a jízda na nich je zábavná a stabilní. Jsou vhodné i pro začátečníky.

Hybrid
Hybridní prohnutí představuje spojení camberu a rockeru, stejně jako výhody obou prohnutí. Každý výrobce snowboardů má své vlastní verze hybridního prohnutí, obecně platí, že tyto desky jsou univerzálním řešením pro všechny typy jezdců.

Flat
Flat, nebo i nulové prohnutí znamená, že snowboard je téměř plochý a velká část se při kontaktu s podložkou dotýká země. To znamená, že deska je velmi stabilní a dokáže si poradit s jakýmkoliv terénem.

Začátečníkovi bude nejvíce vyhovovat rocker, který více odpouští chyby. Opačné prohnutí camber je vhodnější pro zkušenější jezdce, protože se u něj snadněji může zakousnout hrana, a tak je dobré mít snowboard pod maximální kontrolou; nad rockerem vyniká vyšším popem a přesnějším ovládáním. Prohnutí flat s téměř nulovým prohnutím zajišťuje stabilitu v každém terénu a hybridní v sobě spojuje camber a rocker dohromady, díky čemuž je vhodné pro všechny jezdce.

 

JÁDRO SNOWBOARDU

Toto je velmi důležitý parametr. Podezřele levné snowboardy z PU pěny (umělé hmoty) nejsou kvalitní a rychle se mohou zlomit. Kvalitní jádra snowboardů jsou vyrobeny ze dřeva. Dřevěné jádro zajišťuje snowboardu pevnost, pružnost a tvar.