Jak správně vybrat velikost skialpinistických lyžáků a co je MONDO POINT?

Velikost bot se udává ve velikosti MONDO POINT, v uvedeném článku se dozvíte, co to vlastně je a jak si přesně změříte svou délku chodidel pro ten správný výběr.

Postavte se zády ke zdi a patu přisuňte ke stěně a přesně odměřte délku chodidla v cm (od paty k prstům). Rozměr zaokrouhlete s přesností 0.5cm. (Například 26.3 = 26.5, 28.7 = 29 nebo 26.8 = 27.0).

Pomůže Vám samozřejmě dole uvedená tabulka světových značení velikostí bot.

 

LYŽÁKY ROZDĚLUJEME NA SKITOURINGOVÉ, ZÁVODNÍ NEBO FREERIDOVÉ

Skitouringové (allmountain) lyžáky
jsou nejlepší volbou pro začínající skialpinisty, jsou ideální na dlouhé výšlapy a sjezdy, mají jednoduché přepínání mezi dvěma funkcemi výšlapu a sjezdu.

Při výkonnostních lyžácích (závodních)
je primární nízká váha, rychlost přepínání, upnutí maček na lezení a vysoká rotace komína.

Freeridové lyžáky
jsou nejtěžší ze všech tipů, mají vysoký flex index tedy tuhost, pevnost zajišťuje čtyřpřezkové upnutí.

 

Dnes je trend, že všechny firmy se snaží vyrobit co nejtvrdší a zároveň co nejlehčí lyžáky. Už dávno neplatí pravidlo, že na sjezd musí mít lyžáky 4 přezky, dnes vyráběným botám stačí 2 - 3 přezky nato aby měli vlastnosti jako 4 přezkové.

 

Rotace (ohyb) komínu
Při skialpinistických lyžácích se tato hodnota pohybuje při číslech kolem 60°. Při závodních modelech to může být až 75°. Platí zde jednoduché pravidlo - čím větší je rotace komínu, tím jsou samotné lyžáky pružnější a poskytují tak lepší komfort při šlapání.

Hmotnost lyžáků
Běžné lyžáky se pohybují v hmotnostech kolem 3 a více kilo, skialp lyžáky jsou ve srovnání s nimi mnohem lehčí. Ty nejlehčí mají hmotnost do 1,5 kg. Obecněji platí, že čím lehčí lyžáky, tím je i chůze vzhůru do kopce jednodušší.

 

KOMPATIBILITA LYŽÁKŮ S VÁZÁNÍM

Na trhu jsou na výběr dva základní druhy skialpových vázáni. Skeletové vázání se navenek od klasických sjezdových liší pouze minimálně. Jejich výhodou je jednoduché našlapování a bezpečnostní vypínání špičky a paty. Druhou možností jsou TLT vázání, které vyžadují více trpělivosti při našlapování, ale jejich hmotnost je oproti skeletovým vázáním poloviční. TLT vázání je možné použít pouze s botou na to určenou.