Jak správně vybrat velikost sjezdových lyžáků a co je MONDO POINT?

Velikost bot se udává ve velikosti MONDO POINT, v uvedeném článku se dozvíte, co to vlastně je a jak si přesně změříte svou délku chodidel pro ten správný výběr.

Postavte se zády ke zdi a patu přisuňte ke stěně a přesně odměřte délku chodidla v cm (od paty k prstům). Rozměr zaokrouhlete s přesností 0.5cm. (Například 26.3 = 26.5, 28.7 = 29 nebo 26.8 = 27.0) Nezapomínejte, že pokud používáte převážně hrubší ponožky 0,5-1 číslo si klidně připočítejte.

V případě, že máte vyšší nárt nebo širší nohu, tak nás neváhejte kontaktovat na info@mardosport.cz a my Vám nabídneme vhodné lyžáky pro Vás. Pomůže Vám samozřejmě dole uvedená tabulka světových značení velikostí bot.

 

FLEX INDEX (TUHOST LYŽÁKŮ)

Tuhost při lyžařských botách znamená, jak těžko se dají ohnout lyžáky směrem dopředu. Je zavedena stupnice tuhosti bot v rozsahu od měkkých (soft) až po velmi tuhé (stiff), označena číselným "flex indexem". Stupnice je nejčastěji v rozsahu od 50 (měkké) až po 130 (velmi tvrdé). Toto číslo bývá často uvedeno na spodní nebo boční části lyžáků.

Doporučený flex index pánských lyžáků:

• Začátečník - doporučený flex 50-90
• Pokročilý - doporučený flex 70-110
• Expert - doporučený flex 100-140
• Závodník - doporučený flex 130+

Doporučený flex index dámských lyžáků:

• Začátečnice - doporučený flex 40-80
• Pokročilá - doporučený flex 60-100
• Expertka - doporučený flex 80-120
• Závodnice - doporučený flex 110+

Terén, rychlost a typ sněhu hrají roli při volbě té správné tuhosti. Profesionální Freeride nebo big-mountain jezdci často volí trochu měkčí boty jako top závodníci Světového poháru, parkoví jezdci si vybírají ještě měkčí. Proměnlivý sníh a strmý terén často vyžadují pohyblivější manžetu, zatímco tvrdý a rovnoměrně hladký povrch (např. Závodní trať) a techniky, které vyvíjejí tlak na špičku, vyžadují pevnější a tužší boty.

Osobní preference a fyzická zdatnost jsou rovněž důležité. Sportovně laděnému začátečníkovi se může jezdit lépe ve středně tuhých až tuhých lyžařských botách, zatímco zkušení lyžaři mohou sáhnout po měkčích modelech. Vaše výška a váha jsou také důležité faktory při výběru toho správného flexu. Pro někoho, kdo je nízký a lehký, bude obtížné ohnout velmi tuhé boty. Na druhé straně někdo, kdo je vyšší, vyžaduje tužší boty, i když je pouze začátečník.

 

TVAR MANŽETY

Odpovídající manžeta k velikosti a tvaru Vašeho lýtka je důležitou částí Vašich lyžařských bot. Tvaru a výšce skořápky i manžety by měly věnovat zvýšenou pozornost hlavně ženy (jejichž kotník je většinou nižší než mužský), případně ti, kteří mají vysoké a široké nárty. Většina bot má nastavitelnou horní přezku, kterou je možné posunout do několika různých poloh. Oceníte to hlavně tehdy, když máte přezky zatažené velmi napevno. Mnoho výrobců nyní nabízí speciální dámské lyžáky, které jsou navrženy tak, aby je neměli problém obout ženy s nízkým a dlouhým kotníkem. Rovněž mnoho výrobců nabízí nastavitelnou manžetu, která Vám poskytne více fit nastavení.

 

FUNKCE A DOPLŇKY

Lyžařské boty nabízejí řadu funkcí pro zvýšení výkonu, pohodlí a snadnost použití. Mnohé z nich jsou zaměřeny na přizpůsobení a funkce boty, ale liší se od modelu k modelu.

Vložky
Jsou to vyjímatelné, měkké vnitřní boty, které chrání a izolují nohu od tvrdého vnějšího skeletu. Všechny vložky se s použitím stlačí a přizpůsobí nohám, takže lyžáky, které se zdají v momentě zkoušení těsné, budou volnější po několika dnech lyžování. Některé lyžáky nabízejí plně přizpůsobitelné termo vložky, které mohou být nahřáté ve speciální peci a vytvarované přesně na nohu. Tyto vložky si udrží tvar i po vychladnutí.

Power Strap
Jedná se o suchý zip v horní části manžety lyžařské boty (někteří výrobci používají mechanické přezky). Po dotažení suchý zip zvyšuje přenos energie a kontrolu a působí jako přídavná přezka s velkým rozsahem nastavitelnosti. Těsnost power strapu je věc osobní preference, takže se není třeba bát experimentovat.

Mikro-nastavitelné přezky
Mikro nastavení skutečně zkracuje nebo prodlužuje přezky a umožní Vám doladit napnutí a správný fit. Otáčením ve směru hodinových ručiček zkracujete spony a fit lyžařských bot zatahujete, otáčením proti směru hodinových ručiček prodlužujete přezku a děláte tím fit lyžařských bot volnějším.

Nastavení manžety
Mnoho bot nabízí lyžařům možnost nastavení horního úhlu manžety tak, aby odpovídala úhlu nohy. Toto nastavení může být důležité, pokud Vaše přirozené nastavení způsobí, že zatížení vnější nebo vnitřní hrany bude neúměrné. Nastavení manžety se obvykle provádí úpravou nýtů pomocí imbusového klíče.

Zadní spojler
Odnímatelný klín v zadní části boty mezi skeletem a vložkou, umístěný v oblasti za lýtkem. Zvyšuje přední sklon o několik stupňů a vyplňuje místo v horní části manžety kvůli zmenšení mezery mezi Vaší nohou a skeletem. To může být důležité zejména pro lyžaře s tenkými nohami, případně pro ty, co upřednostňují větší sklon. Spoilery mohou být připojeny k manžetě pomocí šroubů nebo jednoduše k zadní části vložky pomocí suchého zipu.

Výměnné podrážky
Některé boty nabízejí možnost výměny podrážky, obvykle z alpského lyžování na skialpovou podrážku nebo naopak. Změna podrážky může limitovat výběr vázání, takže třeba prověřit jejich vzájemnou kompatibilitu.

Ski / Walk přepínač
Mnoho lyžařských bot má možnost přepnutí z pevného režimu jízdy do režimu chůze. Přepnutí malým tlačítkem upraví náklon manžety a umožní Vám tak větší rozsah pohybu při chůzi .Tato funkce je nejvíce využívaná při skialpových botách.

Canting
Umožňuje v malém rozsahu naklonit manžetu oproti spodku skeletu tak, aby do určité míry respektoval přirozené postavení nohou. Správné nastavení Cantingu vyžaduje přesné posouzení postoje a specializované nářadí. Canting známe jednoduchý nebo dvojitý.